Dnes je pátek 28. února 2020   ::   svátek má Lumír   ::   světec dne sv. Roman, opat

Kontakty:

Sídlo:
Římskokatolická farnost Chvalkovice
Chvalkovice 58
683 41 Bohdalice

Kontaktní místo:
Farnost Chvalkovice
Náměstí 109
683 33 Brankovice

E-mail: chvalkovice@mojefarnost.cz

Světec dne

28. února 2020

sv. Roman, opat

z V. stol.

Pravidlům řeholního života se naučil v lyonském klášteře a pak odešel do Jurských hor. Tam si postavil z proutí chatrč a denně čerpal z duchovní četby. Jeho ovdovělý bratr Lupicin jej později vyhledal a oba se společně modlili i pracovali ve svornosti a lásce. Časem se k nim přidalo více mužů a vystavěli klášter zv. Kondatské opatství, St. Claude. Roman, na sebe přísný, na jiné laskavý a shovívavý, se stal opatem. Na výtky týkající se mírnosti odpovídal: "Nikdo nevidíme do lidského srdce, mnohý začal horlivě, ale stal se vlažným a jiný lhostejný dostoupil vysokého stupně dokonalosti." R. 444 byl vysvěcen na kněze.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti chvalkovice@mojefarnost.cz